De gemeente Zoetermeer komt met nieuwe maatregelen tegen zwerfvuil. Er komt meer voorlichting, strengere handhaving en betere samenwerking met scholen en fastfoodketens. Zo moet de stad schoner en leefbaarder worden voor iedereen.
Onder de naam Schoon is Gewoon start een campagne om inwoners en ondernemers bewust te maken van hun rol in het schoonhouden van de stad. Er komen stickers op containers, goede voorbeelden worden gedeeld en er is extra aandacht voor plekken waar vaak afval ligt, zoals bij flats, scholen en winkelcentra. De gemeente werkt hiervoor samen met woningcorporaties, sportverenigingen en scholen. Ook reinigingsinspecteurs krijgen een grotere rol in het aanspreken van mensen die afval verkeerd aanbieden.
Daarnaast blijft de gemeente in gesprek met fastfoodketens. Zij worden aangesproken op hun verantwoordelijkheid om hun terrein schoon te houden. Veel ketens hebben al afvalbakken geplaatst en ruimen hun omgeving regelmatig op. Deze samenwerking wordt voortgezet en waar nodig uitgebreid.
Jongeren actief betrekken
De gemeente werkt al jaren samen met middelbare scholen aan educatie over zwerfvuil. Leerlingen krijgen les over de gevolgen van afval in de natuur en doen mee aan opruimacties. Dit jaar ontwerpen leerlingen bijvoorbeeld posters voor schone snoeproutes. Ook basisscholen doen mee: 37 van de 50 scholen hebben zich aangemeld voor een programma met een theatervoorstelling en een opruimactie in de wijk.
Voor kinderen is er ook het project Verloot je zooitje. Wie zwerfvuil inlevert, spaart voor prijzen. Kinderen krijgen per 100 gram afval een lootje en een sticker. Bij twee volle spaarkaarten ontvangen ze een VVV-bon. Ook voor meldingen van grofvuil kunnen ze lootjes verdienen. Jaarlijks maken ze zo kans op mooie prijzen.
Slimmer omgaan met afval en strengere handhaving
Uit onderzoek blijkt dat Zoetermeer al meer afvalbakken heeft dan het landelijk gemiddelde. In plaats van nieuwe bakken te plaatsen, worden bestaande bakken verplaatst naar plekken waar ze beter zichtbaar en effectiever zijn. Dit gebeurt op basis van wijkgegevens en wordt afgestemd op onderhoudsplannen.
Ondanks eerdere maatregelen blijft het dumpen van afval een groot probleem. Vooral bij ondergrondse containers wordt veel afval bijgeplaatst. Het aantal meldingen hierover steeg het afgelopen jaar met 24%. Daarom worden de boetes verhoogd van € 51,80 naar € 110. Ook komen er borden bij milieueilanden om inwoners te wijzen op goed gedrag. Grofvuil blijft gratis opgehaald worden, zoals geadviseerd door het Burgerberaad.
Wist je dat je Zoetermeer Actief ook kan volgen via Bluesky? Bluesky is nieuw en zorgt voor snelle, korte updates van het nieuws op je telefoon,je ziet alleen berichten van mensen die jij volgt of leuk vindt, en minder online haatberichten.
Via https://bsky.app/profile/zoetermeeractief.bsky.social kun je het laatste nieuws van Zoetermeer Actief ook volgen via Bluesky.